شما هنوز به سایت وارد نشده اید.
یکشنبه 13 اسفند 1402
ورود به سایت
آمار سایت
بازدید امروز: 8,524
بازدید دیروز: 11,144
بازدید کل: 150,617,443
کاربران عضو: 0
کاربران مهمان: 27
کاربران حاضر: 27
مصاحبه با علی شجاع ، رتبه 41 کنکور دکتری سال 1397 مجموعه مدیریت بازرگانی و راهبردی


ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید؟
با عرض سلام، علی شجاع هستم، رتبه ۴١ کنکور دکتری مدیریت بازرگانی سال٩٧
زبان 0
استعداد تحصیلی 42.22
دروس تخصصی 44.17

پس از برگزاری آزمون، توقع چه رتبه ای را داشتید؟ آیا درصدهای اعلامی در کارنامه به درصدهایی که حدس می زدید نزدیک بود؟
بعد از جلسه درصدها رو تقریبا درست حدس زده بودم اما رتبه خودم رو بدتر تخمین زده بودم

رشته، گرایش و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد چه بوده است و با چه معدلی در این مقاطع فارغ التحصیل شده اید؟
کارشناسی مدیریت بازرگانی دانشگاه مازندران/بابلسر با معدل ١۴/۵۴
ارشد مدیریت بازرگانی/بازاریابی دانشگاه خوارزمی/تهران با معدل ١٩/١۵

آیا در کنکورهای دکتری سالهای قبل نیز شرکت داشتید؟ در صورت شرکت، رتبه شما چند بوده است و سطح کنکور دکتری سراسری سال 97 را در مقایسه با سالهای قبل چگونه ارزیابی می کنید؟
خیر، در حال تحصیل در مقطع ارشد در آزمون  ٩٧ شرکت کردم و در آزمونهای سالهای قبل شرکت نکرده بودم.

آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه حد در موفقیت خود موثر می دانید؟اگر در آزمونها شرکت داشتید معمولا چه رتبه ای کسب می نمودید؟
خیر، نه کلاس و نه آزمون آزمایشی را تجربه نکردم و مشخصا بستگی به فرد داره، برای مثال من درس آمار رو خیلی کم زدم، شاید اگر کلاسهای درستی برای درس آمار میرفتم -البته اگه زمان کافی می داشتم- نتیجه بهتری میگرفتم یا برای درس زبان. به نظر من بستگی به منابع زمانی و مالی شما داره و اگر واقعا نیاز دارین و در توانتون هست، ازش استفاده کنین(کلاس، جزوه، کنکور آزمایشی و...)

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
از آبان ماه خوندن برای کنکور رو شروع کردم و روزانه از ٣ ساعت تا ٧ ساعت میخوندم.

کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس امتحانی کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
استعداد تحصیلی: من برای این درس مطالعه ای نکردم ولی کتاب جناب مسیح خواه رو نگاه کردم تا با این درس و سوالاتش آشنا بشم. ولی اگه به دنبال درصد بالایی از این درس هستین منبعی که ذکر کردم رو با دقت مطالعه کنین.
تیوری مدیریت:این درس خیلی مهم هست و شما با انتخاب منابع درست و مطالعه درست اونا میتونین ازش درصد بالایی کسب کنین، من خودم بالاترین درصدم همین درس بود که تقریبا ٨٠ زدم. من دی ال ام خوندم و ضمایم دی ال ام رو هم در کنارش خوندم، به نظرم برای این درس بسیار مناسب هست، همونطور که میدونین دی ال ام منبع متفاوتی نیست، تجمیعی از همون منابع هست، منتها روش خوندنش برای این درس بسیار مناسبه و من بهتون این روش رو توصیه میکنم.
بازاریابی: کتاب دو جلدی دکتر امیرجعفری رو مطالعه کنید، مدیریت بازاریابی. این کتاب بسیار کتاب خوب و مفیدی هست با ترجمه ای خوب و روان و به نظر من سوالات بازاریابی از این کتاب طرح شدن و من نتیجه مطلوب رو ازش گرفتم.
 
مدیریت استراتژیک:برای این درس نیازه که تقریبا ۵ کتاب رو بخونید، اگر چه بسیاری از مطالب این ۵ کتاب با هم همپوشانی دارن اما مطالب متفاوتی توی هر کدومشون هست که لازمه خونده بشه. ۵، ۶ کتاب اولی که سایت مدیر برای این درس پیشنهاد کردن. میتونین مراجعه کنید و ببینید.
 
مدیریت اسلامی:اگر زمان کافی دارین کتاب دکتر مقیمی، دکتر پورعزت و جناب نجاری رو برای این درس بخونین. اما اگر میخواین توی زمان صرفه جویی کنین، میتونین خلاصه هاش رو تهیه کنین، خلاصه ی هر سه کتابی که اسم بردم توی بازار موجوده، من خودم خلاصه های این سه کتاب رو خوندم. درصدی هم که از این درس کسب کردم کمی کمتر از هدفم بود ولی ارتباطی به منبع انتخابی من نداشت، مشکل از بی احتیاطی خودم سر جلسه آزمون بود.
 
آمار: این درس ، درسی که با کمترین میزان هزینه زمان میتونین توش درصد مناسبی کسب کنین، البته من تمام ناکامیم توی کنکور امسال و فاصله گرفتن رتبه م از هدفی که گذاشته بودم رو همین درس آمار میدونم، ولی اشتباه از من بود که ساده گرفتم و براش تلاش نکردم، شما این درس رو جدی بگیرین و براش تلاش کنین و مطمعن باشین درسیه که با یک چهارم وقتی که برای تیوری یا بازاریابی میذارین میتونین به خوبی از پسش بر بیاین.

چه تعداد کتاب، مقاله داخلی و بین المللی، کنفرانس ، طرح پژوهشی و چه میزان سابقه کار، تدریس و .... در سابقه خود دارید و به طور کلی لطفا درخصوص رزومه خود توضیح دهید؟
در خصوص رزومه، من در حال آماده کردن یک کتاب هستم. تا این لحظه یک مقاله علمی پژوهشی چاپ شده، یک مقاله علمی پژوهشی در نوبت چاپ و سه مقاله علمی پژوهشی در حال داوری دارم.
سابقه کاری هم تقریبا دو سال سابقه بازاریابی بیمه عمر شرکت پاسارگاد دارم.

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور سراسری دکتری دارید؟
در خصوص این کنکور باید بگم فراموش نکنید که دروس تخصصی بسیار مهم هستن و عموما میتونین همبستگی بالایی بین رتبه ها و میزان درصد دروس تخصصی ببینید. بیشتر تمرکز خودتون رو روی دروس تخصصی بذارید.
در پایان خدمتتون عرض میکنم، انتخاب منابع درست مهمه، درست مطالعه کردن اونها مهمه، ولی از همه این موارد مهمتر و چیزی که این موارد رو در دل خودش داره اینه که شما واقعا هدف داشته باشین و انگیزه کافی برای رسیدن به اون هدف که براتون پشتکار بیاره، این روند با شما باشه،برادرانه میگم کنکور دکتری مدیریت بازرگانی، مومی خواهد بود توی دستای شما.
البته اشتباهایی که من کردم رو شما نکنین که یک رقمی بیارین ;-)
با آرزوی موفقیت
١۵ اردیبهشت ٩٧