شما هنوز به سایت وارد نشده اید.
چهار شنبه 12 بهمن 1401
ورود به سایت
آمار سایت
بازدید امروز: 24,791
بازدید دیروز: 26,747
بازدید کل: 139,028,049
کاربران عضو: 0
کاربران مهمان: 26
کاربران حاضر: 26

مصاحبه با سعید کاظم پوریان ، رتبه 38 کنکور دکتری سال 1396 مجموعه مدیریت فناوری اطلاعات
 

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید؟ با این رتبه چه دانشگاههایی دعوت به مصاحبه شده اید؟
با سلام خدمت شما و همه دوستان و تشکر ویژه از سایت شما و خیلی جاها کمک حال من بودید. من سعید کاظم پوریان، رتبه 38 رشته مدیریت فناوری اطلاعات هستم. دروس تخصصی 27.08، استعداد تحصیلی 47.78 و زبان 31.11 درصد زدم.
علامه طباطبایی و تهران روزانه دعوت به مصاحبه شدم ولی تربیت مدرس و بهشتی روزانه دعوت نشدم

پس از برگزاری آزمون، توقع چه رتبه ای را داشتید؟ آیا درصدهای اعلامی در کارنامه به درصدهایی که حدس می زدید نزدیک بود؟
راستش با توجه به تغییر کنکور شیوه کنکور و تفکیک رشته­ ها، نمیتونستم تخمین بزنم و فکر می­کردم رتبم حدود 200 بشه، همون لحظه ای که از کنکور اومدم بیرون، با خودم گفتم واسه سال بعدی تلاش می­کنم. درصدهایی هم که تخمین زده بودم، دقیقا هر کدومش 5 درصد بیشتر از درصد اعلام­ شده بود؛ چون من خیلی خوشبینانه همیشه تصحیح می­کنم.

رشته، گرایش و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد چه بوده است و با چه معدلی در این مقاطع فارغ التحصیل شده اید؟
کارشناسی: دانشگاه صنعتی شاهرود، رشته مهندسی فناوری اطلاعات، معدل 13.25
کارشناسی ارشد: دانشگاه شاهد، رشته مهندسی فناوری اطلاعات، گرایش امنیت اطلاعات، معدل 15.41

 آیا در کنکورهای دکتری سالهای قبل نیز شرکت داشتید؟ در صورت شرکت، رتبه شما چند بوده است و سطح کنکور دکتری سراسری سال 96 را در مقایسه با سالهای قبل چگونه ارزیابی می کنید؟
بله در کنکور سال 94 رشته مهندسی فناوری اطلاعات رتبه 43 رو کسب کردم که تو مصاحبه رد شدم و البته دستم خالی بود کلا. کنکور سال 95 رو اصلا نخوندم و با توجه به ادغام رشته مهندسی فناوری اطلاعات با مهندسی کامپیوتر، رتبم 1000 شد. امسال اولین بار بود اومدم رشته مدیریت فناوری اطلاعات و کنکورش به نظرم نسبت به سال­های قبل خیلی سخت نبود. درس­های جدید هم خیلی ساده سوال داده بودن. این که تخصصی کم زدم علت داره که در ادامه توضیح میدم.

آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه حد در موفقیت خود موثر می دانید؟اگر در آزمونها شرکت داشتید معمولا چه رتبه ای کسب می نمودید؟
به هیچ عنوان. هیچ اعتقادی به این موارد ندارم و این کار رو مساوی با دور ریختن پول میدونم.

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
فکر میکنم از شهریور شروع کردم و برنامه روزانه من ساعتی نبود و با خودم قرار گذاشته بود روزانه 80 صفحه بخونم، البته با یه برنامه خاصی. هر درس دو یا 3 کتاب انتخاب کرده بودم و فصلهای مرتبط با هم رو مشخص کرده بودم و هر روز فصول مرتبط با هم از هر کتاب رو میخوندم. البته اگر بیشتر از 80 صفحه میشد، تو دو روز میخوندم. اما متاسفانه از اول آبان رفتم خدمت سربازی و همه چیزایی که خونده بودم به باد رفت و بعد دو ماه آموزشی (یعنی از اول دی) روزی یه ساعت هم به زور میخوندم و کاملا ناامید شدم.

کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس امتحانی کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
منابع پیشنهادی هم دقیقا همون منابعی که شما تو سایت معرفی کردید. البته برای مدیریت دانش کتابهاش اصلا تو بازار نیستن و من بعد از 3 ماه تلاش، اونقدر پیگیری کردم که یه دونه برای من چاپ کردن. همونا کفایت میکنن. اما جدا از دورس تخصصی، در مورد درس زبان، هیچوقت مطالعه نداشتم چون همیشه در حال ترجمه کتاب و مقاله و... هستم و همون برام کافیه. استعداد هم به جای خوندن کتاب، با گوشی بازیهای فکری میکنم که به نظرم خیلی مفیدتره و ذهن رو باز میکنه و محدود به چند راه حل خاص نمیشم. یادمه با همین روش تو کنکور 94 هم استعداد رو 66 درصد زده بودم.

چه تعداد کتاب، مقاله داخلی و بین المللی، کنفرانس ، طرح پژوهشی و چه میزان سابقه کار، تدریس و .... در سابقه خود دارید و به طور کلی لطفا درخصوص رزومه خود توضیح دهید؟
یه کتاب ترجمه شده دارم که در حال ویرایشه، دوتا کتاب هم نصفشون ترجمه شده. مقاله کنفرانس داخلی 4تا، مقاله کنفرانسی بین­المللی یه دونه، مقاله علمی ترویجی 2تا و مقاله علمی پژوهشی هم یه دونه که اینا پذیرفته شده هستن. 2تا مقاله ترویجی و یه پژوهشی هم در دست داوری دارم. سابقه کار حدود دو سال در شرکتهای مختلف دارم. تدریس هم فقط 4 ترم دستیار استاد بودم در دوران کارشناسی.

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور سراسری دکتری دارید؟
توصیه اصلی من همیشه به همه این بوده که با خودتون قرار نذارید روزی 8 یا 10 ساعت بخونید. اصلا نمیدونم چرا اینقدر همه دنبال مدت زمان هستن. من شاید به طور پیوسته 10 دقیقه هم درس نخونم، شاید 9 صبح شروع می کنم و 11 شب تموم می کنم. ولی پیوسته نیست اصلا. اگر سرباز نبودم شاید راحت تک رقمی (که هدف اصلیم بود) می شدم. توصیه دیگه هم اینه که اینقدر نگن امسال چرا کنکور فلان شده، اینجوری شده و... شرایط برای همه همینه. اتفاقا بعضیا میرن تو شوک اینکه چرا همه چی عوض شده، همونا قافیه رو میبازن. سعی کنید تو بدترین شرایط هم امیدوار باشید و هر چقدر که میشه بخونید. فقط همین. مطمئن باشید موفق میشید.
با تشکر