شما هنوز به سایت وارد نشده اید.
جمعه 29 تیر 1403
ورود به سایت
آمار سایت
بازدید امروز: 18,260
بازدید دیروز: 19,453
بازدید کل: 153,937,252
کاربران عضو: 0
کاربران مهمان: 58
کاربران حاضر: 58


مصاحبه سایت مدیر با محسن مهرتاش رتبه 10 کنکور کارشناسی ارشد سال 1397 رشته مدیریت مالی


ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سپاس و حمد بیکران تنها سزاوار پروردگار عالمین است که انسان و ذهن انسان را در اوج و غایت کمال آفرید. و انصافا تنها خداوند را شایسته است که به پاس این آفرینش بر خداوند آفرین گوید (فتبارک الله احسن الخالقین). و نیز انسان را آگاه ساخت که برایش چیزی نیست جز همان سعی و عملش (لیس للانسان الا ما سعی). و آدمی را مژده و مسرت داد که قطعا پس از هر سختی آسانی است (ان مع العسر یسرا...) و تضمین نمود که از نتیجه تلاش مجاهدان، محافظت خواهد نمود (انا لا نضیع اجرمن احسن عملا) و پیامبران و امامان علیهم السلام را برای شناساندن ارزش آدمی و جهت هدایت بشر برانگیخت.
امیدوارم با این مقدمه تونسته باشم بگم که برای شروع هیچ کس چیزی کم نداره. دوستان به خدا توکل کنید به برنامه ریزی که کردید و نظم و انضباطتون متعهد باشید. مشکلات رو بهانه نکنید و بدونید هر کی به نحوی با یه مشکلی درگیره، شوق یادگیری و کسب مهارت داشته باشید. عمقی و تحلیلی درس بخونید. هنگام مطالعه تمام تمرکزتون برای درس بذارید،خلاصه نویسی داشته باشید . تمرین و تست تا تسلط بر مطالب و مرور خلاصه ها فرامش نشه.
اسلام 82.22 تیوری مدیریت 73.33 اقتصاد 82.46 ریاضی 8.77 مدیریت مالی 57.78 ریسک 38.10 حسابداری 73.33 / رتبه 8 در سهمیه و 10 بدون سهمیه
یه توضیح در مورد کارنامم اینکه واقعا حق من تو مدیریت مالی و ریسک این نبود .من سه تا از سوالای جوندار مالی و 2 تا سوال ریسک رو که سر جلسه درست تحلیل کرده بودم وتا آخر حل کرده بودم صرفا به خاطراشتباه تو جمع و تفریق یا ضرب و تقسیم به گزینه غلط رسیدم!!! و نمرم تو این دوتا درس اینجوری شد.خیلی درد آوره که  مفاهیمو خوب یاد بگیری بالاتر از اون تو جو جلسه سوالو تحلیل کنی تا آخرش بری اما به خاطر خطای محاسباتی تنبیه بشی. در ضمن من هیچی ریاضی نخوندم و فقط امار خوندم که به اذعان همه بچه ها سوالاتش وقت گیر و غیر استاندارد بود.


رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟ آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟

معدل کارشناسیم 17:11. و بعد از حدود دو سال خدمت سربازی تصمیم گرفتم که ادامه تحصیل بدم. طی سال منتهی به کنکور هم نه شاغل بودم نه دانشجو.


آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه در موفقیت خود موثر می دانید؟

من تو پنج مرحله آزمون آزمایشی شرکت کردم 25 در صد اول ،25 در صد دوم،50 در صد دوم، و 2 مرحله آزمون جامع.که رتبه هام به ترتیب 2،2، 3 ، 3 ، و7 شد .طراح سوالات این آزمونها آقایان گرجی آرا ، مناجاتی ،صادقین،و جلیلیان بودند. حسن این آزمونها این بودکه واقعا چالشی و آموزشی بودن و مهارت آزمون دادنم محک میخورد و طراحان محترم زحمت میکشیدن و سوال طراحی میکردن .بعضا پیش اومده بود که مطلبی رو من اشتباه فهمیده بودم و به واسطه این سوالات تصحیح میشد.


از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟

من از همون اوایل استارت زدم و نذاشتم کار به پاییز بکشه. یه نکته در مورد زمان بندی مطالعه بگم که به شدت میتونه از فردی به فرد دیگه متفاوت باشه . بچه های مهندسی به خاطر ذهن تحلیلی و پایه شهودی که دارن و بچه هایی که رشته کارشناسیشون مالی یا حسابداری بوده کار راحتتری در پیش دارن. خودم میانگین روزی 9 الی 10 ساعت مطالعه داشتم..البته بگم به خاطر خدمت سربازی که کلا دو سال از درس خوندن دور بودم و اینکه نه جزء بچه های حسابداری و مالی بودم و  نه ذهنم مثل بچه های مهندسی ورزیده بود سه چهار ماه اول واقعا سخت بود ولی به لطف خداوند تونستم از این مراحل عبور کنم.


کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟

1- بانکداری تهران  2- مدیریت مالی بهشتی . یه توضیح در مورد انتخاب رشتم بدم. اولا اینکه من از اول به شوق صرفا مدیریت مالی و مباحث مالی شرکتی این مسیر رو شروع کردم و از اولم به برخی از این گرایشا تمایلی نداشتم. دوما اینکه حدود یه هفته در مورد گرایشها بررسی کردم با دانشجوها و اساتید دانشگاه تهران و بهشتی در اینباره صحبت کردم ،ازبچه ها چارت درسیشون رو گرفتم و ....فرض میکنیم آینده شغلی و تشخص این گرایشا فرقی نداره اما موضوع اینه که از ترم سه به بعد مسیر این گرایشها ازهم جدا میشه ،ترم سه گرایش بیمه میشه درسهایی مثل ریاضیات اکچوری ،بیمه اتکایی،قراردادها ویکی دو درس دیگه اگر تو پایان نامه هم به بیمه و بانک گریز بزنیم یعنی من باید یک سال و شاید هم بیشتر برای چیزایی انرژی بذارم که واقعا علاقه ای ندارم و با توجه به شناختی که از روحیات خودم دارم این موضوع میتونست برای من دردسر ساز بشه چون میشناسم افرادی رو که تو همین رشته مالی رتبه برتر شدن و با واحدهای پاس نکرده به خاطر دلزده شدن و بی انگیزگی دانشگاه رو ول کردن.با این انتخاب من و حذف گرایش بیمه، فرصت برای بقیه دوستان که براشون صرفا دانشگاه تهران مهمه فراهم میشه.

ترتیب و اولویت خاصی برای مطالعه دروس داشتید یا همه دروس را همزمان با هم مطالعه کردید؟
دوستان پایه و زبان این رشته مفاهیم مقدماتی حسابداری ، مفاهیم ریاضی مثل تابع شیب مشتق و کاربردش حد و انتگرال از همه مهمتر درس آمار هست. توصیه میکنم ابتدا فصل 1و3 آمار کتاب طورانی، فصل اول ودوم و فصل شرکتهای سهامی و اوراق قرضه از کتاب نوروش رو مطالعه داشته باشید.


کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته مدیریت کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟

میرسیم به بحث مهم منابع. برای اسلام سال به سال داره توجه طراحها به کتاب مقیمی بیشتر میشه .اگه وقت کردید کتاب مدیریت مای پور عزت رو هم بخونید. برای تست 2000 تست هست اما تستهاش خیلی کمه .آقای پورشفیع هم 1000 تا تست طراحی کرده
منبع بلا منازع و قاطع درس تیوری کتاب سید جوادین و جلیلیان هست و لا غیر.دوستان یه توصیه در مورد درس اسلام و تیوری دارم اینه که به یکیش بسنده کنید ببینید که با کدومش بهتر میتونید ارتباط برقرار کنید.
اقتصاد کتاب دکتر نظری کامله اما به دو تا نکته توجه کنید..اولا اینکه نظری خیلی از نکات رو لا بلای پاسخ تشریحی که به تستهای کنکور داده بیان کرده. برای تست هم تسلط برتستهای کنکور که آقای نظری تو همون کتابش طبقه بندی کرده کافیه 2000 تست هم ابدا لازم نیست. نکته بعد دی وی دیهای آقای صادقین هست که واقعا واجبه
درمورد ریاضی و آمار،کتاب آمار طورانی واقعا در عین خلاصه بودن عالیه. کتاب مشکی تست طورانی که طبقه بندی تستهای کنکور هست هم عالیه من ریاضی هیچی نخوندم نمی تونم نظر بدم. ایده من برای این دو تا درس اینه که با توجه به اینکه دو سه ساله سوالای آمار داره غیر استاندارد و زمانبر طراحی میشه به خوندن فصل 1و3 کتاب طورانی بسنده کنید چون هم میشه باهاش 4الی 5 تست زد وهم به شما تو فهم درس ریسک کمک میکنه...ریاضی هم بخونید که من امسال به خاطر نخوندن ریاضی ضربه خوردم.
ریسک کتاب دکتر گرجی آرا  و 2000 تست ایشون کافیه
اما مدیریت مالی . اگه لیسانس مدیریت مالی یا حسابداری یا رشته هایی بودید که تو دانشگاه با هاتون کتاب پی نو وو یا راس رو کار کردن به کتاب مناجاتی کفایت کنید.اما اگه نه من خودم کتاب مدیریت مالی نوین نوشته راس رو خوندم.جلد اول رو کامل بخونید و جلد دوم تا فصل 10. یه نکته اینکه راس در مورد اهرمها چیزی نگفته اگه خواستید از رو کتاب راس بخونید مبحث اهرم ها رو از رو کتاب مناجاتی بخونید.برای تست هم فقط به تستهای آزمون سراسری مسلط بشید.در ضمن دی وی دیهای آقای مناجاتی خیلی میتونه کمکتون کنه.
در مورد حسابداری این توصیه رو دارم که برای  حسابداری مالی کتاب مروری جامع بر حسابداری مخصوص رشته مالی نوروش رو واو به واو بخونید، وقتی به صنعتی رسیدید 5 فصل اول کتاب مدرسان قسمت صنعتیش رو بخونید و از اون به بعد به کتاب نوروش مراجعه کنید.برای تست هم کتاب 2000تست لازمه.


به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟

دوستان من روزی 5 واحد 1ساعت و 45 دقیقه مطالعه میکردم.حسابداری، مدیریت مالی، ریسک ، اقتصاد ، و یه روز در میون اسلام و تیوری.
در پایان لازمه از پدر و مادر مهربان و برادرو خواهر عزیزم که در این مدت به من دلگرمی دادند تشکر کنم.هم چنین از اساتید ارجمند گرجی آرا و مناجاتی و برادر ارجمند بهروز احمدی (رتبه 5 سال 96) بابت راهنمایی هایشان قدردانی میکنم . از خوانندگانی که متن مصاحبه اینجانب برایشان مفید واقع شود استدعای دعای خیر دارم.                                                                              
                                                                                                                       امیرمحسن مهرتاش
                                                                                                                   تابستان 1397 خورشیدی