شما هنوز به سایت وارد نشده اید.
شنبه 08 مهر 1402
ورود به سایت
آمار سایت
بازدید امروز: 24,867
بازدید دیروز: 25,986
بازدید کل: 144,481,293
کاربران عضو: 0
کاربران مهمان: 96
کاربران حاضر: 96
مصاحبه سایت مدیر با مهدی خوش خواهش رتبه 43 کنکور کارشناسی ارشد سال 1397 رشته مدیریت صنعتی


ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید؟
با سلام و تشکر از سایت خوب مدیر
اسلام 80
ریاضی 22.81
تئوری 42.22
اقتصاد 66.67
تولید 37.78
زبان و تحقیق سفید
رتبه ۴۳ صنعتی و ۳۶ تکنولوژی

رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟ آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟
مهندسی مکانیک دانشگاه گیلان و معدل ۱۳/۷۰
حین مطالعه شاغل یا دانشجو نبودم ولی تا اواخر اسفند ماه سرباز بودم.

آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه در موفقیت خود موثر می دانید؟
خیر در هیچ کلاس کنکور و آزمون آزمایشی شرکت نکردم. 
به طور کلی کلاس یا آزمون میتونه تا حدی کمک کننده باشه ولی باز هم تلاش و زحمت خود داوطلب کنکور هست که میتونه میزان موفقیتش رو تعیین کنه.

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
از اواسط آبان ماه و با پیشنهاد یکی از هم خدمتی های سربازیم شروع کردم ولی از اونجایی تا اواخر اسفند ماه سرباز بودم خیلی ساعات مطالعه ثابتی نداشتم. درواقع هر زمانی وقتم آزاد میشد باید میخوندم و روزهایی هم بود که حتی فرصت نمیشد بیش از چند صفحه مطالعه داشته باشم. تقریبا از اسفندماه روال مطالعه ثابت تری داشتم و بعد از اتمام خدمت سربازی تونستم دوره مرور و جمع بندی خوبی داشته باشم.

کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟
به ترتیب دانشگاه تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و تربیت مدرس در زیرگرایش های مختلف مدیریت صنعتی

ترتیب و اولویت خاصی برای مطالعه دروس داشتید یا همه دروس را همزمان با هم مطالعه کردید؟
چون رشته کارشناسیم غیرمرتبط بود، با دروس و منابع کنکور مدیریت آشنا نبودم. کتاب اقتصاد خرد و کلان رو از یکی بستگان گرفتم و شروع کردم و حین خوندن این درس دنبال این رفتم که ببینم برای سایر دروس باید چه منابعی تهیه کنم. با اتمام مطالعه اقتصاد، منبع مناسب برای دروس ریاضی و اسلام تهیه کردم و یک ماه (دی) برای خوندن همزمان این دوتا درس وقت گذاشتم. بعدش سراغ درس تئوری رفتم و تو بهمن ماه حدود یک سوم این درس به همراه قسمتی از کتاب آمار رو خوندم. تا اواسط اسفند هم فصول مهم تر مدیریت تولید رو خوندم. بعد از ۲۰ اسفند هم تقریبا درس و مبحث جدیدی نخوندم و تو ۴۵ روز پایانی فقط مرور و جمع بندی دروس رو داشتم.

کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته مدیریت کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
اقتصاد دکتر نظری
مطالعه درس اقتصاد جذابه ولی مطالب و نکته هاش بسیار فرار هستن. توصیه من به داوطلبان اینه که حتما از هر فصل خلاصه تهیه کنن و نکاتی که تو تست های کنکورهای قبلی این درس میبینن به خلاصه هر فصل اضافه کنن. خلاصه درس اقتصاد معمولا خیلی کم حجم خواهد بود و مثل بعضی از دروس، تهیه خلاصه این درس آنچنان وقتگیر نیست. پیشنهاد دیگه من اینه با گوشی شون (از طریق برنامه اسکن) از این خلاصه یه فایل تهیه کنن و هر شب قبل از خواب در حد ۵ تا ۱۰ دقیقه مرورش کنن. اونایی که این کار رو انجام بدن بعدها متوجه میشن که این کار نسبتا ساده چه تاثیر مثبتی رو پروسه یادگیری شون تا روز کنکور داره.
 
اسلام کتاب دکتر احسانی یا دکتر مقیمی
من از کتاب دکتر احسانی خوندم ولی کتاب دکتر مقیمی هم به عنوان منبع اصلی خوبه.
این درس هم به دوره و مرور مناسب نیاز داره تا مطالب تو ذهن بشینن
 
تئوری کتاب دکتر سید جوادین و جلیلیان
درسی پر از نکات مختلف و پرحجم که باید با دقت مطالعه بشه. طی سالیان اخیر بخش ۱ کتابی که نام بردم بین ۱۵ تا ۲۰ سوال هر سال کنکور رو در بر گرفته. (در کنکور ۹۷ هم ۲۰ سوال از ۳۰ سوال این درس). اگه این روال ادامه داشته باشه داوطلبان باید رو این بخش تمرکز ویژه ای داشته باشن. (دوستانی که منابع دیگه ای از تئوری دارن سرفصل ها رو با بخش ۱ کتاب سید جوادین و جلیلیان تطبیق بدن)
 
ریاضی امیر تقی زاده انصاری و آمار طورانی
رو کتاب آمار آقای طورانی که بحثی نیست. اما به نظرم کتاب ریاضی آقای تقی زاده انصاری بیشتر برای افرادی مناسبه که پایه اولیه ریاضی دارن. درضمن درصد نه چندان بالای ریاضی من به خاطر شکل عجیب بودجه بندی سوالات امسال بود و منابع مطالعاتی من مشکلی نداشتن. 
 
مدیریت تولید دکتر یگانه و جزوه پی دی اف آقای نبیی
بچه های صنعتی اگه رو این درس سرمایه گذاری کنن با صرف وقت کم میتونن درصد خوبی از یه درس تخصصی بگیرن

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
روند مطالعه کنکور یه ماراتنه. اونایی برنده میشن که مستمر ادامه بدن و کم نیارن. خیلی از بچه ها با انگیزه زیاد شروع میکنن ولی متاسفانه از یه جایی به بعد بیخیال میشن! به خصوص این چند سالی که کنکور از بهمن ماه به اردیبهشت منتقل شده اون بازه عید نوروز باعث میشه خیلیا شل بشن. به فرض اگه تو بازه ای هم روند مطالعه شون کند شد نباید یهو ببرن و همه چیز رو کنار بذارن. باید سریع برنامه بریزن و دوباره روال مناسبشون رو ادامه بدن. 
دوره جمع بندی و مرور ۱ ماه آخر واقعا تعیین کننده هست و اونجاست که رتبه های افراد جا به جا میشه! کسی که کل کتاب ها رو هم خونده باشه ولی نتونه جمع بندی کنه درصدای کنکورش افت میکنه. تو ۳۰ (یا ۴۵) روز پایانی واسه خوندن مطالب جدید طمع نکنید! تثبیت مطالب قبلی خونده شده خیلی تعیین کننده تر هست.
 
مطلب آخر هم اینکه دوستان از فرصت گروه های مجازی ارشد مدیریت برای یادگیری و رفع ابهام سوالاشون نهایت استفاده رو بکنن ولی حواسشون باشه تو این گروه ها غرق نشن و زمان و نحوه استفاده شون رو کاملا مدیریت کنن وگرنه تاثیر منفی هم داره!
من چون رشته کارشناسیم غیرمرتبط بود تو این گروه ها با خیلی از مطالب و نحوه خوندن دروس و فصول مختلف آشنا شدم و اساتید و دوستان خوبی هم بودن که خیلی کمک کردن و ازشون تشکر میکنم.