شما هنوز به سایت وارد نشده اید.
جمعه 29 تیر 1403
ورود به سایت
آمار سایت
بازدید امروز: 17,988
بازدید دیروز: 19,453
بازدید کل: 153,936,980
کاربران عضو: 0
کاربران مهمان: 59
کاربران حاضر: 59


مصاحبه سایت مدیر با محمد بقایی رتبه 7 کنکور کارشناسی ارشد سال 1395 رشته مدیریت صنعتی


ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید؟
مدیریت اسلامی 66.67 -  ریاضی و آمار 61.67-    تحقیق در عملیات 60  -  اقتصاد 50   -  تئوری های مدیریت 22.22-   تولید 57.78 -  زبان صفر
رتبه 7 مدیریت صنعتی، 24 تکنولوژی، 76 فناوری، 71 حمل و نقل

رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟
دوره کارشناسی را در رشته مهندسی صنایع دانشگاه پیام نور مشهد و با معدل 14.3 گذراندم و در دوره مطالعه برای کنکور ارشد شاغل و متاهل بودم.

آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه در موفقیت خود موثر می دانید؟
با توجه به شرایطم و وقت محدودی که برای مطالعه داشتم سعی کردم با شرکت در کلاسهای کنکور این ضعف را پوشش داده و با توجه به مشاوره هایی که داشتم در آزمونهای آزمایشی یکی از موسسات نیز شرکت کردم. به طور کلی اعتقاد دارم آزمون آزمایشی در هر شرایطی می تواند برای داوطلبان مفید باشد لیکن بایستی برنامه ریزی و هدفگذاری مناسبی را برای استفاده از این آزمونها برای خود داشته باشند. در خصوص شرکت در کلاس کنکور نیز بسته به وقت داوطلبان برای مطالعه ، می تواند در برخی دروس مفید باشد.
 
از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟
-          از اوایل آبان 94 شروع به مطالعه کردم . روزهایی که در کلاس حضور داشتم، حدود 2 ساعت و در روزهای دیگر 4-5 ساعت مطالعه داشتم که این میزان در هفته آخر به حدود 10 ساعت افزایش یافت. بطور کلی در شرایط جدید و برگزاری کنکور در اردیبهشت ماه ، مقطع ابتدای فروردین تا کنکور برای مطالعه از اهمیت زیادی برخوردار است.
-          دانشگاه تهران گرایش تولید و دانشگاه تهران گرایش تحقیق در عملیات را انتخاب نموده ام.
 
کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته مدیریت کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
در درس ریاضی فقط به کلاس و جزوه آقای دکتر نخعی اکتفا کردم که حضور ایشان قطعا برای مشهدی ها و کلاً شرق کشور در درس ریاضی و آمار مزیت رقابتی ویژه ای نسبت به دیگر رقبا به حساب می آید. منابع و کتب کاملی برای این درس وجود دارند که اغلب به دلیل حجم بالای مطالب وقت زیادی را از داوطلب می گیرد. پیشنهاد من برای این درس استفاده از یک جزوه درسی جمعبندی شده -  مانند آنچه من استفاده کردم -  می باشد.
در درس تحقیق در عملیات فقط به کلاس و استفاده از جزوه آقای دکتر یگانه اکتفا کردم و معتقدم بهترین و روانترین شیوه تدریس این درس متعلق به ایشان می باشد.
در دروس اقتصاد خرد وکلان یادگیری مطالب کتب نکته و تست دکتر نظری کفایت می کند.
در درس مدیریت تولید در دوره نکته و تست دکتر یگانه که در مشهد برگزار شد شرکت کردم که در کنار مطالعه جزوه ایشان شرایط مناسبی را برای تسلط در این درس برایم فراهم آورده بود که اگر عجله و شرایط خاص روز کنکور نبود باید حداقل درصد 70 را در این درس می زدم.
در درس تئوریهای مدیریت من تا اواسط اسفند ماه هیچ منبعی مطالعه نکردم که خوشبختانه شرایطی فراهم شد که بتوانم در کلاس نکته و تست استاد پورشفیع شرکت کنم. بدون اغراق می توانم بگویم همین درصدی را که در درس تئوری کسب کردم مدیون حضور در کلاس 4 روزه ایشان هستم. شیوه تدریس فوق العاده ویژه و روان ایشان در درس تئوری های مدیریت که در جزوه درسی ایشان نیز متجلی شده قطعا در سراسر کشور بی نظیر است.
در درس مدیریت اسلامی فقط 300 تست از مجموعه 1000 تست مدیریت اسلامی استاد پور شفیع را مطالعه نمودم که همین مقدار باعث پاسخ 67 درصدی من به تستهای این درس شد.

به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد دارید؟
من شرایط خاصی داشتم. از یک طرف شاغل بودن باعث می شد که بخش زیادی از وقت را برای مطالعه در اختیار نداشته باشم و از طرف دیگر زندگی متاهلی و حتی داشتن فرزند می توانست باعث شود که امیدی برای کسب رتبه مناسب در آزمون نداشته باشم اما چند عامل باعث موفقیتم شد که برای استفاده داوطلبان به بیان آنها می پردازم :
1-      اولاً داشتن هدف، برنامه و انگیزه برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد از اهمیت خاصی برخوردار است. احتمالاً بسیاری از داوطلبان در ماههای منتهی به کنکور با خستگی ناشی از مطالعه و استرسهای این دوران مواجه خواهند شد که در این شرایط افرادی با موفقیت کار را به پایان خواهند برد که انگیزه اولیه مناسبی برای مطالعه داشته باشند.
2-      خانواده و همسرم؛ شاید بسیاری فکر کنند که مطالعه و کسب رتبه مناسب در کنکور در شرایطی که فرد، متاهل باشد غیر ممکن است لیکن برای من حمایت ها و شرایط مناسبی که خانواده و همسرم برایم فراهم نمودند از مهمترین علل موفقیت و آرامشم در دوران مطالعه برای کنکور بود.
3-      مشاور، منبع مناسب و اساتید؛ یکی از مهمترین مقدمه های موفقیت در کنکور ارشد انتخاب منبع مناسب برای مطالعه دروس است.
4-      دوستان؛ در دوره حضور در کلاسها با دوستان بسیار خوبی آشنا شدم که توانستیم با کمک یکدیگر و همخوانی دروس مختلف ، در هفته های پایانی مطالب را به خوبی تثبیت نماییم.
توصیه آخرم هم این است که داوطلبان به همه دروس اهمیت بدهند و تاحد امکان درسی را خالی نگذارند، نکته مهم هم در مطالعه این است که واقعاً لازم نیست کلیه سرفصلهای همه دروس مطالعه شود که در این مورد پیشنهاد می کنم با مراجعه به اساتید صاحب نظر در هر درس با مهمترین سرفصلها آشنا شده و در همان ها به مفاهیم مسلط شوند. همچنین پیشنهاد می کنم از بررسی دقیق تستهای 10 سال اخیر غفلت نکنند.
در پایان لازم می دانم از اساتید خوبم، آقای دکتر یگانه بخاطر مشاوره های فوق العاده و تدریس روان ایشان، دکتر نخعی و استاد پورشفیع و نیز خانواده ، همسر و دوستانم به خاطر حمایتهایشان قدردانی نمایم.