شما هنوز به سایت وارد نشده اید.
یکشنبه 02 مهر 1402
ورود به سایت
آمار سایت
بازدید امروز: 6,254
بازدید دیروز: 19,731
بازدید کل: 144,273,337
کاربران عضو: 1
کاربران مهمان: 63
کاربران حاضر: 64


مصاحبه سایت مدیر با علی قهرمانی رتبه 3 کنکور کارشناسی ارشد سال 1394 رشته مدیریت مالی
 

ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس مختلف کنکور و رتبه خود را بیان کنید؟
با عرض سلام و وقت بخیر به شما دست اندرکاران سایت خوب مدیر و خوانندگان محترمتون
زبان : 0
مدیریت از نگاه اسلام : 26.67
تئوری مدیریت : 0
ریاضی : 80
اقتصاد : 40
مدیریت مالی  71.11
مدریت سرمایه گذاری و ریسک : 53.33
حسابداری مالی و صنعتی : 66.67
 
در کنکور مدیریت مالی سال 94 رتبه 3 را کسب کردم.
 
رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع لیسانس چه بوده است و با چه معدلی فارغ التحصیل شده اید؟ آیا در حین مطالعه برای کنکور شاغل یا دانشجو بودید؟
در مقظع کارشناسی دانشجوی مهندسی برق دانشگاه تهران بودم و در سال 93 با معدل  13.81 فارغ التحصیل  شدم. در کنکور ارشد سال 93 در رشته MBA   شرکت کردم اما به دلیل مشغله کاری بسیار فرصت اندکی برای مطالعه داشتم و رتبه 155 را کسب کردم، در انتخاب رشته فقط از دوره شبانه انتخاب کردم تا در کنکور سال 94 شرکت کنم و در رشته MBA گرایش مالی در دانشگاه علوم اقتصادی دوره شبانه مشغول به تحصیل شدم و برای کنکور سال 94 چون دیر شروع کرده بودم و به MBA   نمیرسیدم و همچنین به مسائل مالی علاقمند شده بودم کنکور مدیریت مالی را انتخاب کردم که بعد از مدتی متوجه شدم که بسیار از کنکور  MBA سخت تر است! اما دیگر راه برگشتی نبود! و به همین خاطر کار را کنار گذاشته و تلاشم را دو برابر کردم. در زمان کنکور دانشجوی ارشد بودم و در گرایش مالی MBA دانشگاه علوم اقتصادی نیز شاگرد اول شدم!!
 
آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه در موفقیت خود موثر می دانید؟
من فقط در آزمونها شرکت میکردم، شرکت در آزمون یکی از فعالیتهای اصلی برای موفقیت در کنکور است و به همه داوطلبان توصیه میکنم.

از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟
از اول آبان شروع به مطالعه کردم و تا شب قبل از کنکور روزی 7 الی 10 ساعت مطالعه داشتم البته برای امتحانات دانشگاه هم مطالعه میکردم.
 
کدام دانشگاه و گرایش را برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کرده اید؟
دانشگاه تهران مالی گرایش بانکداری
 
کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس رشته مدیریت کدامها هستند و در هر درس چه توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟

کسب رتبه خوب در کنکور مدیریت مالی نیاز به تلاش و هوش بالا دارد،  البته نه هوش یادگیری بلکه هوش مدیریت زمانی و مدیریت مطالبی که مطالعه میکنید به طور مثال هر داوطلب که خواستار کسب رتبه خوب در کنکور است باید روند کنکور را بدست آورد مثلا دروس زبان و ریاضی در حال سخت تر شدن هستند و یا درس حسابداری در حال مفهومی تر و تا حدی بر خلاف تصور خیلی از داوطلبان در حال آسانتر شدن است و از بعضی مطالب پیچیده آن اصلا سوالی طرح نمیشود. به همین صورت داوطلبان باید قبل از تسلط بر دروس روی نحوه مطالعه مطالب تسلط یابند. من هم در این گفتار سعی میکنم چکیده تجربیاتم را در اختیار این عزیزان قرار دهم.
 
زبان:
توصیه اکید دارم که داوطلبان روزانه نیم ساعت به خواندن درس زبان اختصاص دهند و این درس را کنار نگذارند. من در برنامه ریزی جلسه کنکور 10 دقیقه وقت به زبان اختصاص دادم ولی با دیدن سوالات سنگین و خاص اقتصاد و ریسک و مالی شگفت زده شدم و در یک تصمیم غلط زمان درس زبان را به خواندن دوباره سوالات اقتصاد اختصاص دادم که نه تنها کمک نکرد بلکه باعث غلط زدن چند تست اقتصاد و از دست دادن درس زبان شد!!
در کل چند تست زبان به علت اینکه داوطلبان زیادی آن را سفید میگذارند بسیار به تراز شما کمک میکند.
پیشنهاد من برای جلسه کنکور 10 دقیقه وقت و زدن 6 تست صحیح است.
منابع:  1) 504     2) essential words for the toefl
 
مدیریت از نگاه اسلام:
این درس را نیز به هیچ عنوان کنار نگذارید. در کنار زبان روزانه نیم ساعت را به مطالعه این درس اختصاص دهید. برای کنکور 94 اضافه شدن این درس خیلی دیر اعلام شد و من وقت زیادی روی آن نگذاشتم اما شما میتوانید!!
منابع:  1) افجه ای   2)فروزنده   3)نقی پور
 
ریاضی:
درس بسیار مهم در کنکور درس ریاضی است، با توجه به اینکه رتبه های برتر بسیاری این درس را با درصد بسیار پایین میگذرانند فرصت خوبی برای کمک به تراز شماست. درس ریاضی و آمار را آهسته و پیوسته از زمان شروع تا شب کنکور ادامه دهید چون برای فهم بهتر بقیه دروس به روح ریاضی نیاز دارید. توجه داشته باشید که ریاضی در روند کنکور در حال سخت تر شدن است.
منابع: ریاضی: رنجبران     آمار: رنجبران
البته نکته بسیار مهم اینجاست که این دو کتاب مباحث را بسیار گسترده توضیح داده اند که بخش قابل توجهی از این کتابها مورد نیاز کنکور مالی نیست اما با مشاهده تست های کنکور که در آخر هر فصل آمده میتوانید دامنه مورد نیازتان را تشخیص داده و همان چیزی را بخوانید که به آن نیاز دارید. خوبی این دو کتاب این است که مطالب را به زبان ساده و با مثال های فراوان توضیح داده!
 
تئوری مدیریت:
توصیه میکنم این درس را مطالعه نکنید
 
اقتصاد:
شگفتی کنکور 94، اقتصاد بود!
با توجه به سوالات جدیدی که مطرح شد نیاز به منبع جدیدی برای اقتصاد احساس میشود که داوطلبان باید در مورد آن تحقیق کنند.
اما همچنان 2 کتاب دکتر نظری حرف اول را میزنند! معمولا اقتصاد سریع مطالعه میشود و تمام میشود اما فراموش نشود که بسیار فرار است. حتما خلاصه نویسی انجام دهید به نحوی که بتوانید مرور کنید. مرور هم زیاد باید انجام شود و تست هم زیاد باید بزنید
وقتی به 2 کتاب دکتر نظری مسلط شدید کتابهای 2000 تست اقتصاد ایشان برای مرور با تست کمک فراوانی میکنند اما اصراری به زدن تمام تست های کتابهای 2000 تست نداشته باشید. در حد مرور کفایت میکند.
توجه داشته باشید که سوالات کنکور درس اقتصاد کم کم در حال خروج از حالت عددی و محاسبه ایست و اکثرا به صورت بسیار مفهومی و استدلالی مطرح میشود.
منابع: 1)اقتصاد خرد-نظری   2)اقتصاد کلان-نظری   3)؟؟؟؟؟(تحقیق شود)     4)2000 تست اقتصاد خرد-نظری   5)2000 تست اقتصاد کلان-نظری
 
مدیریت مالی:
فرمول پینوو-تهرانی معجزه میکند!!
کتابهای مدیریت مالی نوین 1و2 پینوو و کتاب مدیریت مالی دکتر تهرانی را تهیه کنید. طبق سر فصل آزمون یک فصل را ابتدا از پینوو و بلافاصله همان فصل را از تهرانی بخوانید وقتی کل مباحث پوشش داده شد پینوو را کنار گذاشته و فقط از روی تهرانی مرور کنید. برای مرور با تست از کتاب تست مدیریت مالی انتشارات خانه معلم استفاده کنید. اینگونه درصد خوب تضمین شده خواهد بود!
در جلسه کنکور اصراری به جواب دادن تمام سوالات نداشته باشید.
نکته1) کتاب دکتر تهرانی و کتاب خانه معلم مملو از غلط چاپی و تایپی هستند ولی چاره ای نیست، تحمل کنید!!
نکته 2) در کنکور 94 چند سوال جدید دیده شد!! باز هم باید تحقیق کنید!!
منابع: 1) مدیریت مالی نوین 1 و 2 پینوو    2)مدیریت مالی دکتر تهرانی   3)کتاب تست مدیریت مالی انتشارات خانه معلم  4)؟؟؟؟؟
 
مدیریت سرمایه گذاری و ریسک:
فرمول جونز-سهیل ذوقی معجزه میکند!!!
اغلب رتبه های برتر برای این درس کتابهای زیادی مطالعه میکنند که کاری عبث است. مانند مدیریت مالی کتاب سرمایه گذاری جونز و کتاب سرمایه گذاری سهیل ذوقی را تهیه کنید و طبق سرفصل آزمون یک فصل را ابتدا از جونز و سپس از ذوقی مطالعه کنید. برای مرور با تست میتوانید از کتاب تست انتشارات خانه معلم استفاده کنید.
نکته بسیار مهم: سوالات این درس بسیار بسیار مفهومی و با صورتهای جدید طرح میشوند. به صورت عمیق و مفهومی مطالعه کنید تا اسیر صورت سوال نشوید.
نکته2) اصراری برای تمام سوالات نداشته باشید،این درس که بسیار هم درس شیرینی است قدرت اصلی من در کنکور بود اما به علت سختی بیش از حد با درصد پایین هم میتوان رتبه خوب کسب کرد!!
منابع: 1) سرمایه گذاری جونز   2)سرمایه گذاری سهیل ذوقی 3)تست سرمایه گذاری انتشارات خانه معلم
 
 
حسابداری مالی و صنعتی:
منبع: حسابداری مالی و صنعتی دکتر نوروش(و دیگران)
برخلاف توصیه های معمول نیازی به منبع جدا برای حسابداری صنعتی نیست. این کتاب کفایت میکند. به دقت بخوانید و حتما خلاصه برداری کنید چون باید مرور زیادی انجام دهید. کتاب تست برای درس حسابداری وجود ندارد لذا تست های این کتاب و تستهای ازمونها را به خوبی یادبگیرید. تستهای این کتاب فوق العاده هستند حتما چندین و چندین بار مرورشان کنید.
نکته1) این درس را زودتر شروع کنید تا حتما از بوجه بندی آزمونها جلوتر باشید چون حسابداری صنعتی که معمولا در یک آزمون بودجه میشود بسیار سنگین و پر حجم است.
نکته2)وقتی 1 دور خواندید حتما تست های کنکور را سطحی نگاه کنید تا ببینید از مباحث مختلف چگونه سوال مطرح میشود
این درس نسبت به قبل در حال آسانتر شدن است و از بخش حسابداری سرمایه گذاری تاکنون سوالی مطرح نشده است.
نکته3) نیازی به پاسخ دادن به تمام سوالات نیست، حتی میتوانید بخش های پیچیده حسابداری صنعتی که تنها 1 سوال دارند را مطالعه نکنید
 
نکته کلی: دروس مالی،سرمایه گذاری و حسابداری در تراز شما نقش عمده را بازی میکنند.70 درصد از زمان خود را به این 3 درس اختصاص دهید.
خودتونید و خودتون، هرچقدر پول بدید آش میخورید!
موفق باشید.